Levná rodinná dovolená pro čtyři: Proč jsme si pořídili Ford Transit Euroline (Část 1)

Levná dovolená pro čtyři. Jde to vůbec?

Je únor 2024 a rozhodli jsme se, že letos konečně vyrazíme k moři i s dětmi. Naše starší dcera Nikolka už u moře byla, i když si to moc nepamatuje – byly jí tehdy pouhé tři roky. Mladší Filda ale ještě nikdy nikde nebyl. Chtěli jsme strávit alespoň dva týdny u moře, ale nedokážeme jen tak ležet na pláži. Dlouho nás nebaví být na jednom místě, rádi se přesouváme. Když jsme si spočítali náklady na leteckou dovolenou pro čtyřčlennou rodinu, včetně půjčení auta na místě, nebo přesun našim kombíkem + ubytování.  Dostali jsme se snadno na částku mezi 60 000 a 100 000 Kč. To už je pořádná suma za jeden jediný výlet k „moři“ za rok. A to jsme ještě nezapočítali další výdaje na místě – ochutnávky místních specialit, vstupy do památek.

Máme rádi Itálii… takže chceme vyrazit tam! Pořád nám vrtala hlavou ta suma peněz….  Ale jak tedy a čím? Kde budeme spát? Booking? Airbnb? Nebo snad cestovka?

Obsah článku

A co si pořídit auto na přespání pro čtyřčlennou rodinu?

Nereálná představa pro nás. Vždyť taková auta stojí statisíce… nebo ne?

Úplnou náhodou jsem narazil na inzerát staršího Fordu Transit Euroline r.v. 2004 (spací úprava). Všichni dobře známe VW Transporter California – ikonické auto na cestování, ale s cenovkou poněkud vyšší. Netušil jsem ale, že Ford má podobný model, který nabízí postel, stoleček, nezávislé topení a další výbavu.

 

Googlím a hledám informace

Začal jsem rychle googlit a zjišťovat, jaké má tento typ auta neduhy a na co si dát při koupi pozor. Největší problém? Koroze. A to velký problém… Na druhou stranu motor poháněný řetězem dokáže při správné údržbě najet klidně 500+ tisíc kilometrů. Celkově jde konstrukčně o spolehlivý a jednoduchý vůz. Cenovka 120 000 Kč mi přišla rozumná, i když bylo jasné, že další investice budou potřeba.

Auto slibovalo nejen nezávislou dovolenou v Itálii na dobu, jakou si budeme přát, ale také možnost pokračovat v cestování s přespáním kdekoliv i po návratu domů. To rozhodlo – volám prodávajícímu, žádám detailní fotky podvozku a vyrážíme na obhlídku.

Strach z koroze se potvrdil

Když fotky dorazily, bylo mi jasné, že Google nelhal – koroze je u těchto aut reálný problém. Nejhůř na tom byla zadní část vozu, zatímco jinde šlo spíše o drobné stopy rzi. Nosné části byly naštěstí v pořádku, takže jsem se rozhodl auto vidět naživo.

Z Brna jsme vyrazili do obce Nečín, kousek od Prahy. První dojmy? Neskutečné nadšení! Děti skákaly radostí kolem auta i uvnitř, a bylo jasné, že se domů vrátíme s naším novým „domečkem na kolech.“ Koroze byla rozsáhlá hlavně v zadní části, ale celkově auto odpovídalo tomu, co jsme hledali – spolehlivý základ s potenciálem.

Do auta bude nutné postupně investovat. V první řadě jsme naplánovali:

Vyvaření karoserie bude nutné naplánovat na příští roky, ale letos si ještě vystačíme se šmirglpapírem a stříbrnou barvou. 🙂

  • nové pneumatiky,
  • kompletní opravu brzd,
  • výměnu olejů a další běžnou údržbu, abychom mohli bezpečně vyrazit na dlouhou cestu do Itálie.

Domů jsme se vraceli nadšení. Sice nás čeká spousta práce, ale věříme, že auto nám otevře dveře k mnoha nezapomenutelným zážitkům – a nejen během naší první cesty do Itálie.

Příprava auta na cestu do Itálie - technická stránka

Máme auto… ale postupně si uvědomujeme, že tímto to stále jen začíná. 🙂 Vyrážíme na první výlet po okolí Brna a přemýšlíme, co a jak dál. Teprve teď nám dochází jak skvělé auto máme doma.

Nechte si auto zkontrolovat před cestou v servisu

Odjezd si plánujeme záměrně na začátek září, chceme se vyhnout prázdninovému davu jak na cestách, tak na plážích a památkách. Návrat plánujeme pár dní před vysvědčením. Nikolka je v první třídě a nechceme, aby o to přišla. Začínáme řešit, co si vzít s sebou a jak připravit auto.

Jsem rád, že něco o autech vím, a tím ušetřím nemalé finanční prostředky – více než polovinu, především na náhradních dílech. O práci ani nemluvě. Ve sklepě hledám stříbrnou barvu, smirkový papír a řeším na pohled nehezká rezavá místa. Řešení je zatím jen dočasné (a estetické 🙂 ), protože smysluplná oprava u klempíře je naplánovaná na následující rok.

Kupujeme nové celoroční pneumatiky. Měním olej, brzdy komplet, hadice a trubky, filtry, stěrače, kontroluji kapaliny a žárovky… Základní servis pro cestu máme za sebou. Cena za prvotní servis svépomocí: do 20 000 Kč.

Rozbitý alternátor

Po cestě k bratranci na Vysočinu nám po zapojení nově koupené lednice odešel alternátor. Naštěstí se to stalo týden před odjezdem do Itálie. Nechali jsme ho vyměnit v servisu, včetně řemene. Dále bylo nutné opravit tyč řízení (auto táhlo doprava) a následně provést geometrie. Oprava v servisu za  cca 9 000 Kč.

Ponaučení: Opravdu důkladně před odjezdem nechte auto zkontrolovat i v servisu! 

Ještě jedno trápení nás čekalo na cestě u Gardy. Výměna vysoušeče klimatizace za cca 10000kč

Můžete si přečíst zde: DEN 7: Oprava klimatizace a cesta směr moře

Pokud je to možné, vyzkoušejte vše ještě v České republice v plném zatížení, jako byste už byli na cestě.  My sice lednici zatím nepotřebovali, ale chtěli jsme ji naplno otestovat alespoň při cestě na Vysočinu. Nakoupili jsme pivo, začali chladit a společně s tím jsme testovali výkon nabíječek na telefony. Zjistili jsme, že alternátor při této zátěži nestíhá dobíjet.

Zatížení elektrické sítě v autě.

Velké zatížení elektrické soustavy auta (zásuvky na 12V) je na takových cestách běžné:

  • Stabilně jsme dobíjeli velkou powerbanku, dron, dva mobily a tablet.
  • Příležitostně jsme nabíjeli MacBook.
  • Stabilně byla zapojená lednice.

Na všechna zařízení jsme používali extra výkonné nabíječky, abychom je dobili co nejrychleji. Po delším stání, kdy je palubní autobaterie téměř vybitá (napájí lednici po dobu stání), nastartujete a alternátor ji musí co nejdříve dobít. K tomu ještě připojíte další zařízení, a alternátor jede v plném zápřahu. 

Pokud máte dostatek zásuvek jako my, můžete mít v zásuvkách odběr přes 200 W, což je dalších cca 16 A! Po startu je alternátor nejvíce namáhaný, protože musí vyrovnat ztrátu v baterii a zároveň napájet všechna připojená zařízení. Takto se situace opakuje celou dovolenou.

Důležité: Nepodceňujte přípravu vozu na tak dlouhou cestu!

Technický stav vozidla máme vyřešen, tak se můžeme pustit do dalšího plánování – co všechno budeme potřebovat?

Mohlo by vás zajímat:​

Pompeje: Tragický osud, který zastavil čas v římském městě
Campania
Monika Hamanová

Pompeje: Město, kde se doslova zastavil čas

Pokud se chystáte do Neapole nebo na Amalfské pobřeží, rozhodně nesmíte minout slavné Pompeje (Světové dědictví Unesco). A proč? To všechno a pár rad navíc se dozvíte v celým článku 🙂 Proč jsou Pompeje tak známé? Jsou známé především kvůli tragické události, kdy byly roku 79 n.l. zasypány sopečným prachem a kameny po výbuchu sopky Vesuv. Erupce trvala tři dny

Read More »
Totální škoda: Jak jsme vyhráli vyjednávání s pojišťovnou a dostali férovou cenu
Život s Fordíkem
Martin Navrátil

Totální škoda: Jak jsme vyhráli vyjednávání s pojišťovnou a dostali férovou cenu

Když do našeho auta narazila řidička v podnapilém stavu, ještě jsme netušili, že to bude začátek několikatýdenního boje s pojišťovnou. Původně směšná nabídka, pak odvolání, vyjednávání, emoce… a nakonec rozhodnutí, které sice vypadá jako vítězství, ale pořád zanechává pachuť nespravedlnosti. Pokud vás zajímá, jak se bránit v případě totální škody, čtěte dál. Ne vždy jde všechno podle plánu Léto v

Read More »
Lugnano in Teverina – Městečko, kde se zastavil čas.
Střední Itálie
Martin Navrátil

Lugnano in Teverina – Městečko, kde se zastavil čas.

Lugnano in Teverina je malebné historické město v regionu Umbrie, nacházející se na kopci s nádherným výhledem na údolí Tibery. Toto středověké městečko je známé svými úzkými kamennými uličkami, historickými budovami a přátelskou atmosférou. Má bohatou historii sahající až do římské doby. https://italienasbavi.cz/wp-content/uploads/2025/03/Lugnano-in-taverina.mp4 Pokud hledáte klidné místo s autentickou italskou atmosférou a výborným jídlem, Lugnano in Teverina by rozhodně nemělo

Read More »
Přejít nahoru