Pompeje: Město, kde se doslova zastavil čas

Pokud se chystáte do Neapole nebo na Amalfské pobřeží, rozhodně nesmíte minout slavné Pompeje (Světové dědictví Unesco). A proč? To všechno a pár rad navíc se dozvíte v celým článku 🙂

Proč jsou Pompeje tak známé?

Jsou známé především kvůli tragické události, kdy byly roku 79 n.l. zasypány sopečným prachem a kameny po výbuchu sopky Vesuv. Erupce trvala tři dny a vrstva sutin a prachu sahala do výšky až 6 metrů. 

Při této tragédii zemřelo několik tisíc tamních obyvatel. Přesný počet není úplně znám, protože archeologové objevili něco přes tisíc těl, ale Pompeje měli v té době cca přes 10 000 obyvatel. Některým se podařilo uprchnout a některá těla se můžou skrývat pod neprobádanými částmi města. 

Sopečný prach dokonale zakonzervoval podobu města. Paradoxně tato přírodní katastrofa byla zkáza pro tehdejší obyvatele města, ale díky tomu můžeme dnes vidět město v téměř původním stavu a Pompeje se tak staly nejrozsáhlejší a nejpůsobivější archeologickou lokalitou v Itálii.

Pompeje na vlastní kůži. První dojem, který vás pohltí.

Už při vstupu do areálu nám bylo jasné, že tohle nebude jen další výlet. Pompeje nejsou obyčejné ruiny – je to celé město, které jako by někdo zmrazil v čase. Máte pocit, že na vás mluví: „Takhle jsme žili. Podívej se.“

Historii Pompejí možná znáte z učebnic, ale když kráčíte jejich ulicemi, všechno kolem jako by znovu ožívalo. Stojíte mezi domy, kde lidé vařili, smáli se, milovali. A pak… bez varování – výbuch. Vesuv vychrlil oheň a popel, dusivý prach a láva zasypali všechno živé.  Město umlklo během několika hodin.

Dnes tady můžete obdivovat zachovalé interiéry domů, nádherné fresky, kamenné pekárny, amfiteátr, veřejné lázně a dokonce i vzkazy na zdech. A zatímco procházíte tímto tichým městem duchů, v dálce se tyčí ten, kdo to všechno způsobil – Vesuv. Dnes tichý, ale nebezpečný!

Historie města Pompeje: Jak vypadalo římské každodenní žití?

Pompeje byly v 1. století n. l. bohaté římské město – leželo na důležité obchodní trase, mělo divadla, lázně, chrámy, tržiště, a taky slušnou dávku života: vtipná graffiti na zdech, vinné šenky na každém rohu a veřejné domy s návodnými malůvkami jak na to :-D. Na chodníku jsou jasné směrovky kudy se dostat do veřejného domu. 😀

Mnoho domů bylo prostorných a dobře vybavených, často s lázněmi, tekoucí vodou a zdobenými schody z kvalitního kamene, což odráží prosperitu města.

Byly oblíbeným místem pro římskou smetánku, která zde trávila dovolenou. Byla to pro ně atraktivní destinace.

Město mělo i propracovaný vodovodní systém, který dodával čerstvou vodu do domácností, lázní a fontán. Veřejné fontány, které potkáváte všude po cestě, byly běžné.

Co ve městě nechybělo tak ani „fast foody“ nazývané thermopolia, malé stánky s kamenným pultem, kde se prodávalo teplé jídlo a nápoje. Můžete vidět i otvory v pultu, ve kterých bylo jídlo.

Ve městě byly důmyslně postaveny chodníky a „silnice“. Chodníky byly vyvýšené, aby se lidé vyhnuli nečistotám a dešťové vodě. Vozy jezdily níže. Na kola vozů byly na zemi i vyryté čáry, aby se jim dobře jezdilo.  Na některých místech jsou umístěny „přechody pro chodce“ z velkých kamenů, kolem kterých projel i vůz. Vše bylo promyšlené.

Výbuch Vesuvu a osud Pompejí

Jenže pak přišel 24. srpen roku 79. Vesuv, do té doby poklidná kulisa na horizontu, vybuchl a během pár hodin pokryla město vrstva popela a sopečného prachu a z Pompejí se stalo pohřbené město. Mnozí obyvatelé Pompejí pravděpodobně nevěděli, že Vesuv je aktivní sopka, a erupci nepřikládali vážný význam.

Objevení Pompejí a návrat do minulosti

Tohle neštěstí ale znamenalo jedno: dokonalé zakonzervování. Město zmizelo z map, ale přežilo v čase. V 18. století ho archeologové objevili znovu a dnes můžeme chodit těmi samými ulicemi jako Římané před dvěma tisíci lety. (Původně bylo objeveno už v 16.století, ale dělníci a architekt, kteří na místě pracovali, nepoznali, že se jedná o pozůstatky antického města)

Aktivita sopky Vesuv dnes

Možná vás napadá stejná otázka jako nás, jestli je sopka stále aktivní? Tak ano, je. Poslední erupce probíhala v roce 1944, kdy zahynulo 26 lidí. Dnes je pečlivě monitorována, aby se předešlo dalším katastrofám.

Praktické tipy pro návštěvu Pompejí:

  • Doporučuji si vzít pohodlné boty – celý areál je opravdu rozsáhlý a dlažba není rovinatá
  • V létě je tam horko a málo stínu – nezapomeňte na vodu, klobouky a opalovací krém!
  • Pokud vás hodně zajímají příběhy, určitě se vyplatí průvodce nebo audioguide – protože každá ulice má příběh, ale ne každá má cedulku a bez něj můžete spoustu detailů přehlédnout.
  • A dejte si čas. Areál je obrovský a stojí za to nespěchat. Upřímně, my jsme to s dětmi nezvládli celé. Byly už unavení.

Nejzajímavější místa v Pompejích, která musíte vidět:

Forum (hlavní náměstí)

Srdce antických Pompejí. Tady se všechno odehrávalo – politické řeči, obchod, drby i slavnosti. Dnes je to otevřený prostor s výhledem na Vesuv a zbytky chrámů.

Dům Fauna (Casa del Fauno)

Jeden z největších a nejbohatších domů v Pompejích. Slavný hlavně díky mozaice s Alexandrem Velikým v bitvě u Issu. A taky podle bronzové sošky tančícího fauna v atriu – odtud ten název.

Velké divadlo (Teatro Grande)

Pochází z 2. stol. př. n. l. a vešlo se do něj až 5000 diváků.

Lázně (Terme Stabiane)

Antické lázně byly víc než jen sprchování – bylo to centrum společenského života. Uvidíš tady šatny, teplé místnosti, bazénky i původní malby. Fakt to má atmosféru.

Amfiteátr

Jeden z nejstarších dochovaných římských amfiteátrů (70 př. n. l.). Vešlo se sem 20 000 lidí. Gladiátoři, řev, napětí… a dnes? Klid a ticho.

Lupanar (nevěstinec)

Ano, měli to zorganizované. Malý dvoupatrový nevěstinec s freskami různých „pozic“ – velmi vzdělávací záležitost, ačkoliv ne pro úplně malé děti 😄

Má 10 místností bez oken s kamennými lůžky (které vypadaly teda dost nepohodlně, ale prý to bylo schválně, aby v nich muži neusínali a nezdržovali prostitutky od další práce) a na stěnách v takzvané „čekárně“ lze spatřit fresky s erotickými výjevy, které údajně měly funkci nabídky služeb nebo dokonce návodu, co v takovém nevěstinci dělat.

Villa dei Misteri (Mimo hlavní areál, ale přístupná)

Slavná „Vila záhad“ kousek za hradbami města. Uchvátí tě nádherně zachovanými freskami, zobrazujícími zasvěcovací rituály k mystériím boha Dionýsa. Je to jako galerie ze starověku.

Pekárna (např. Dům pekaře – Casa del Forno)

V Pompejích bylo přes 30 pekáren! Uvidíš tam kamenné mlýny, pece i otisky bochníků chleba, co zůstaly zakonzervované pod popelem.

A když vám zbyde čas 🙂

Dům tragického básníka – slavný díky mozaice s nápisem “Cave Canem” (Pozor, pes).

Chrám Apollona – krásný výhled na Vesuv, sloupy, sochy.

Dům Vettiů (Casa dei Vettii) – luxusní vila s krásnými freskami z mytologie.

Odlitky těl v Pompejích:

Italský architekt Giuseppe Fiorelli při vykopávkách objevil dutiny v popelu, které po vyplnění sádrou odhalily pozůstatky těl obyvatel Pompejí v okamžiku jejich smrti. Tyto odlitky jsou dnes v Pompejích k vidění.

Alternativa: Město Herculaneum – jako Pompeje, ale bez davů

Přibližně 15 km od Pompejí leží město Herculaneum, které bylo také zničeno erupcí Vesuvu v roce 79 n.l.Na rozdíl od Pompejí bylo Herculaneum zavaleno lávou, což vedlo k odlišné a naprosto dokonalé konzervaci města. Můžete vidět dřevěné konstrukce domů, nábytek, dveře, police, barevné fresky, mozaiky, pergameny a dokonce i jídlo. Takže pokud nemáte rádi davy, tady jich bude méně. Zabere vám to cca 1,5–2 hodinky.

Mapa Pompejí ke stažení

Tady si můžete stáhnout mapu města: Mapa Pompejí ke stažení

Kde koupit vstupenky?

Lístky do Pompejí můžete koupit buď na oficiálních stránkách: https://pompeiisites.org/en/  nebo na místě. Můžete využít i tyto stránky na nákup vstupenek: GetYourGuide (lze přes něj kdykoliv vstupenky vrátit) a nemusíte stát frontu.

Základní vstupenka pro dospělého stojí 18 euro, pro mladé (ve věku 18-24) 2 eura a děti pod 18 let mají vstup zdarma (pozor, vstupenky se sníženým vstupným nelze koupit online). Pokud chcete vidět Pompeje i s předměstskými vilami (vila Mystérií, vila Regina a Diomediova vila), pak vstupné pro dospělého stojí 22 euro.

DENNÍ LIMIT je 20 000 VSTUPŮ.

Otevírací doba a ceny vstupného do Pompejí

Vstupenka není nijak časově omezená, můžete přijet kdykoliv v otevírací době od 9:00 do 19:00 (poslední vstup je v 17:30). Tato otevírací doba je od 1. dubna do 31. října. Když byste chtěli jindy, tak mrkněte tady: https://pompeiisites.org/en/visiting-info/timetables-and-tickets/

Jak se dostat do Pompejí – doprava vlakem nebo autem

Vlakem z Neapole:

  • Nasedni na vlak Circumvesuviana (linka Neapol–Sorrento) a vystup na stanici Pompei Scavi – Villa dei Misteri. Stanice je přímo u vstupu do areálu.
  • Jízda trvá cca 35 minut a je levná (cca 3 €).
  • Vlaky jezdí často (cca každých 30 minut).

Autem:

  • Z Neapole po dálnici A3 směr Salerno sjezd Pompei Ovest.
  • Parkování je možné v blízkosti vstupů – cena cca 2–3 €/hodina.
  • Tip: Hledej parkoviště označené „Parcheggio Scavi“.

Kolik času si na Pompeje vyhradit?

  • Pompeje: minimálně 3–4 hodiny, ideálně klidně i 5–6, pokud chceš procházet důkladně.

Závěr: Pompeje jako silný zážitek pro celou rodinu

Pompeje byly pro naši rodinu nezapomenutelným zážitkem. Je to místo, které vás nutí přemýšlet o čase, pomíjivosti a síle přírody. Pokud budete někdy poblíž Neapole, určitě si je nenechte ujít.

Mohlo by vás zajímat:​

Totální škoda: Jak jsme vyhráli vyjednávání s pojišťovnou a dostali férovou cenu
Život s Fordíkem
Martin Navrátil

Totální škoda: Jak jsme vyhráli vyjednávání s pojišťovnou a dostali férovou cenu

Když do našeho auta narazila řidička v podnapilém stavu, ještě jsme netušili, že to bude začátek několikatýdenního boje s pojišťovnou. Původně směšná nabídka, pak odvolání, vyjednávání, emoce… a nakonec rozhodnutí, které sice vypadá jako vítězství, ale pořád zanechává pachuť nespravedlnosti. Pokud vás zajímá, jak se bránit v případě totální škody, čtěte dál. Ne vždy jde všechno podle plánu Léto v

Read More »
Lugnano in Teverina – Městečko, kde se zastavil čas.
Střední Itálie
Martin Navrátil

Lugnano in Teverina – Městečko, kde se zastavil čas.

Lugnano in Teverina je malebné historické město v regionu Umbrie, nacházející se na kopci s nádherným výhledem na údolí Tibery. Toto středověké městečko je známé svými úzkými kamennými uličkami, historickými budovami a přátelskou atmosférou. Má bohatou historii sahající až do římské doby. https://italienasbavi.cz/wp-content/uploads/2025/03/Lugnano-in-taverina.mp4 Pokud hledáte klidné místo s autentickou italskou atmosférou a výborným jídlem, Lugnano in Teverina by rozhodně nemělo

Read More »
Reggia di Caserta – Královský Palác přezdívaný Italský Versailles
Campania
Monika Hamanová

Reggia di Caserta – Královský Palác přezdívaný Italský Versailles

Pokud jste milovníky historie, umění a nádherné přírody, neměli byste při návštěvě Itálie vynechat Reggia di Caserta. Tento majestátní zámek Caserta, jehož výstavba byla zahájena v roce 1752 za vlády krále Karla III. Neapolského, je dnes jedním z největších a nejimpozantnějších palácových komplexů v Evropě. Caserta není jen o paláci, ale také o jeho okouzlujících zahradách a technických zázracích, které

Read More »
Přejít nahoru