Reggia di Caserta – Královský Palác přezdívaný Italský Versailles

Pokud jste milovníky historie, umění a nádherné přírody, neměli byste při návštěvě Itálie vynechat Reggia di Caserta. Tento majestátní zámek Caserta, jehož výstavba byla zahájena v roce 1752 za vlády krále Karla III. Neapolského, je dnes jedním z největších a nejimpozantnějších palácových komplexů v Evropě. Caserta není jen o paláci, ale také o jeho okouzlujících zahradách a technických zázracích, které vás zcela pohltí na několik hodin.

caserta

Historie Paláce a královská ambice

Královská rodina Neapole si nechala postavit palác v Casertě, známý jako Palazzo Reale di Caserta, jako své letní sídlo, aby mohl konkurovat slavnému Versailles. Architekt Luigi Vanvitelli, jenž byl známý svým mistrovským uměním a smyslem pro detail, navrhl nejen samotný palác, ale i jeho obrovské zahrady. Vznikl tak komplex, který od svého vzniku fascinuje každého návštěvníka.

Interier zámku caserta

Král Karel III. Neapolský chtěl ukázat svou moc a prestiž, a proto nechal postavit zámek v Casertě jako symbol neapolské dynastie. Tisíce dělníků a odborníků na něm pracovaly téměř 50 let. Původně zamýšlel propojit umění, přírodu a technologie, což se odráží nejen v samotné stavbě, ale i v přilehlých zahradách a okolní infrastruktuře.

Uvnitř Královského paláce v Casertě se nachází monumentální Velké královské schodiště (Scalone d’Onore), které je jedním z architektonických skvostů paláce.
Uvnitř Královského paláce v Casertě se nachází monumentální Velké královské schodiště (Scalone d’Onore), které je jedním z architektonických skvostů paláce.

Impozantní Zahrady – Umělecké Dílo Sama o Sobě

Největší chloubou tohoto zámku jsou jeho rozsáhlé zahrady, které se rozprostírají na 120 hektarech a táhnou se v délce 3 km od paláce až k úpatí hor. Jsou nejen okouzlující, ale také velmi dobře naplánované. Zahrady jsou rozděleny na dolní a horní část, přičemž každá část má svůj specifický charakter a atmosféru.

caserta

Dolní Zahrady

Dolní část zahrad byla navržena jako barokní prostor s geometrickými tvary, fontánami a kanály. Mezi hlavními atrakcemi zde naleznete Fontánu Diana a Aktaióna, Fontánu Adonis a Fontánu Ceres, které jsou mistrovskými díly italské barokní skulptury. Každá fontána má svůj příběh a symboliku, což dodává zahradám nejen krásu, ale i hlubší význam.

A magnificFontána Aiolos (Fontana di Eolo) je jednou z nejpůsobivějších fontán v Královském paláci v Casertě. Je zasvěcena Aiolovi, mytologickému bohu větrů, který měl moc ovládat vzdušné proudy. ent Baroque-style fountain with sculptures in a tranquil park setting, reflecting elegance and nature.
Fontána Aiolos (Aeolus) (Fontana di Eolo) je jednou z nejpůsobivějších fontán v Královském paláci v Casertě. Je zasvěcena Aiolovi, mytologickému bohu větrů, který měl moc ovládat vzdušné proudy.
Fontána delfínů (Fontana dei Delfini) je jednou z prvních fontán v královských zahradách Reggia di Caserta. Nachází se podél Vodní cesty (Via d’Acqua) a představuje dvě stylizované sochy delfínů, které symbolizují eleganci a harmonii mezi vodním živlem a uměním.
Fontána delfínů (Fontana dei Delfini) je jednou z prvních fontán v královských zahradách Reggia di Caserta. Nachází se podél Vodní cesty (Via d’Acqua) a představuje dvě stylizované sochy delfínů, které symbolizují eleganci a harmonii mezi vodním živlem a uměním.

V této části zahrad je také malebné jezero, které nabízí nádherný výhled na palác. Je to ideální místo pro procházky a relaxaci v přírodě.

Fontány inspirované antickou mytologií:

  • Fontána Margherita (Fontana Margherita) – první fontána na vodní ose.
  • Fontána delfínů (Fontana dei Delfini) – zdobená sochami delfínů.
  • Fontánu Aiolos (Fountain of Aeolus / Fontana di Eolo) – věnovaná bohu větrů Aiolovi.

  • Fontána Ceres (Fontana di Cerere) – symbolizuje bohyni úrody a plodnosti.
  • Fontána Venuše a Adónise (Fontana di Venere e Adone) – mytologická scéna bohyně lásky a jejího milence.
  • Fontána Diany a Actaeona (Fontana di Diana e Atteone) – největší a nejmonumentálnější část zahrad, zakončená vodopádem.

Fontána Diana a Actaeon – Fontána znázorňuje mytologický příběh lovkyně Diany a nešťastného Actaeona, kterého božská hněvivost proměnila v jelena. Toto velkolepé umělecké dílo vytváří úchvatnou scenérii, která dokonale spojuje přírodu a barokní architekturu

Horní Zahrady (Anglická zahrada )

Tyto zahrady byly vytvořeny později na přání královny Marie Karolíny a mají přírodní krajinářský styl inspirovaný anglickými parky. Nenajdete zde klasické barokní fontány, ale:

  • Umělá jezírka
  • Vodní kanály
  • Romantické zříceniny a exotické rostliny
  • Římské „ruiny“ – uměle vytvořené antické trosky

Horní část zahrad má mírně kopcovitý terén s mnoha stezkami, které vedou k pavilonům a fontánám. Procházka touto částí zahrady je skvélá pro ty, kdo chtějí zažít jiný druh klidu a pohody, než jaký nabízí dolní zahrady.

Pokud máte dost času a chuti, projít celé zahrady vám zabere přibližně 3 až 4 hodiny (s dětmi rozhodně delší dobu). Celý komplex je velice rozlehlý a rozhodně stojí za to se jím projít pěšky. Pro návštěvníky, kteří by se rádi pohodlněji dostali k různým částem zahrad, jsou k dispozici i vozíky pro více lidí, které se půjčují hned u vstupu do zahrad. Upozorním jen, že je možné, že na ně chvíli budete čekat ve frontě. Půjčit si můžete také kola a nebo se můžete svézt minibusem. Možností je více. My jsme při návštěvě šli pěšky, ale příště bych si určitě vystála frontu na vozík, protože zahrady jsou opravdu obrovské a s dětmi to bylo náročnější 🙂

Aquadukt a Technické Zázraky

Caserta není známá jen díky paláci a zahradám, ale také díky Karolínskému akvaduktu (Acquedotto Carolino), známému jako Vanvitelliho akvadukt – jednomu z nejvýznamnějších inženýrských děl své doby. Tento monumentální systém přivádí vodu z pramenů v horách Taburno-Camposauro k paláci a jeho zahradám, čímž zásobuje nejen samotný palác, ale i rozsáhlé vodní prvky, včetně fontán a kaskád. Se svou délkou 38 kilometrů a ikonickým tříúrovňovým viaduktem Ponti della Valle patří mezi technické zázraky své éry a dodnes je obdivovaným mistrovským dílem inženýrství. 📍  Ponti della Valle – Google Maps

Dnes mohou návštěvníci obdivovat nejen krásu zahrad, ale i technickou genialitu, která umožnila fungování tohoto propracovaného systému. Impozantní oblouky akvaduktu skvěle ukazují, jak se tehdejší technologie snoubila s uměním a přírodou.

Ponti della Valle (Mosty údolí) – ikonická tříúrovňová struktura s oblouky, která přemosťuje údolí Maddaloni. Dosahuje výšky 60 metrů a délky asi 500 metrů.
Ponti della Valle (Mosty údolí) – ikonická tříúrovňová struktura s oblouky, která přemosťuje údolí Maddaloni. Dosahuje výšky 60 metrů a délky asi 500 metrů.

Královský Palác v detailech

Palác ohromuje nejen svou velikostí, ale i propracovanou architekturou. Reggia di Caserta se skládá z více než 1 200 místností, 1742 oken a 34 monumentálních schodišť, což z něj činí skutečně královské sídlo. V paláci můžete navštívit také muzeum, které nabízí historické exponáty a dokumenty, přibližující život na královském dvoře a dobu jeho vzniku.

Zámek caserta

Prohlídka paláce je skvělá pro všechny milovníky historie, umění a architektury. Můžete se zde projít nejen po impozantních salonech a galeriích, ale také po soukromých komnatách královské rodiny.

Otevírací Doba a Vstupné

Pokladna na Piazza Carlo di Borbone je otevřená od 8:30 do 18:00, přičemž vstupenky lze zakoupit i online. Samotný palác je přístupný od 8:30 do 19:30.

Vstupné pro dospělé stojí přibližně 18 €, studenti a senioři mohou využít slevy podle typu prohlídky. Děti mají dokonce vstup zdarma. Pokud vás zajímají pouze zahrady, můžete si zakoupit vstupenku za 9 €.

Tip: Reggia di Caserta bývá některé dny zavřená, proto se před návštěvou podívejte na aktuální otevírací dobu, která se liší podle sezóny.

Průvodci a Prohlídky

Návštěvníci, kteří upřednostňují osobního průvodce, mohou využít komentované prohlídky paláce. Ty nabízejí podrobné informace o historii paláce i jeho jednotlivých místnostech. Cena průvodcovských služeb se liší podle jazyka a typu prohlídky.

Filmová Místa v Casertě

Filmaři si oblíbili Palazzo Reale a jeho zahrady jako kulisu pro natáčení. Mezi nejznámější filmy natočené v tomto prostředí patří Mission: Impossible III. Majestátní fontány a historické pavilony zahrad se objevily v několika scénách, což ještě více zvýšilo prestiž a slávu tohoto místa.

Zajímavosti o Králi Karlu III. a Jeho Vizi

Král Karel III. Neapolský, který nechal tento palác postavit, měl vizi, jak transformovat jižní Itálii. Byl velkým obdivovatelem osvícenství a chtěl přinést pokrok a rozvoj do regionu, což se odráží i v jeho rozhodnutí postavit palác a zahrady v Casertě. Karel III. chtěl ukázat nejen svou moc, ale i schopnost realizovat velkolepé projekty, které by sloužily nejen jeho rodině, ale i celému regionu.

Karel III. byl také známý pro svou technickou zdatnost a právě proto bylo součástí jeho vize i akvadukt, který měl zajišťovat dostatečné zásoby vody pro palác i celé město.

Zajímavé je, že Král Karel III. Bourbonský ve skutečnosti v Královském paláci v Casertě nikdy trvale nežil.

Stavba paláce byla zahájena v roce 1752, ale Karel III. v roce 1759 opustil Neapolsko-sicilské království, protože se stal králem Španělska. Než se Caserta dokončila, odešel do Madridu a předal trůn Neapole a Sicílie svému synovi Ferdinandovi IV. (později Ferdinand I.).

Palác tedy sloužil především jeho nástupcům jako královská rezidence a nikdy se nestal jeho hlavním sídlem.

Reggia di caserta

Osobní Zkušenost a Doporučení

Pokud máte možnost, vydejte se do Caserty a zažijte její jedinečnou atmosféru. Procházky po paláci a zahradách uchvátí svou krásou a zanechají ve vás nezapomenutelný zážitek. V zámeckém parku je k dispozici občerstvení, ale doporučuji vzít si zásobu vody a svačinu, protože v rozlehlém areálu můžete strávit i několik hodin a občerstvení se nachází pouze v jedné části parku. Určitě se hodí pohodlné boty a ochrana proti slunci. 🙂

Ať už se rozhodnete pro pěší procházku nebo využijete pohodlnější vozíky pro více osob, zážitků tu bude dost. Caserta uchvátí svou historií, přírodní krásou i technickými zázraky, které stojí za prozkoumání.

Mohlo by vás zajímat:​

Pompeje: Tragický osud, který zastavil čas v římském městě
Campania
Monika Hamanová

Pompeje: Město, kde se doslova zastavil čas

Pokud se chystáte do Neapole nebo na Amalfské pobřeží, rozhodně nesmíte minout slavné Pompeje (Světové dědictví Unesco). A proč? To všechno a pár rad navíc se dozvíte v celým článku 🙂 Proč jsou Pompeje tak známé? Jsou známé především kvůli tragické události, kdy byly roku 79 n.l. zasypány sopečným prachem a kameny po výbuchu sopky Vesuv. Erupce trvala tři dny

Read More »
Totální škoda: Jak jsme vyhráli vyjednávání s pojišťovnou a dostali férovou cenu
Život s Fordíkem
Martin Navrátil

Totální škoda: Jak jsme vyhráli vyjednávání s pojišťovnou a dostali férovou cenu

Když do našeho auta narazila řidička v podnapilém stavu, ještě jsme netušili, že to bude začátek několikatýdenního boje s pojišťovnou. Původně směšná nabídka, pak odvolání, vyjednávání, emoce… a nakonec rozhodnutí, které sice vypadá jako vítězství, ale pořád zanechává pachuť nespravedlnosti. Pokud vás zajímá, jak se bránit v případě totální škody, čtěte dál. Ne vždy jde všechno podle plánu Léto v

Read More »
Lugnano in Teverina – Městečko, kde se zastavil čas.
Střední Itálie
Martin Navrátil

Lugnano in Teverina – Městečko, kde se zastavil čas.

Lugnano in Teverina je malebné historické město v regionu Umbrie, nacházející se na kopci s nádherným výhledem na údolí Tibery. Toto středověké městečko je známé svými úzkými kamennými uličkami, historickými budovami a přátelskou atmosférou. Má bohatou historii sahající až do římské doby. https://italienasbavi.cz/wp-content/uploads/2025/03/Lugnano-in-taverina.mp4 Pokud hledáte klidné místo s autentickou italskou atmosférou a výborným jídlem, Lugnano in Teverina by rozhodně nemělo

Read More »
Přejít nahoru